Житловий сертифікат: як отримати і використати
Держава надає компенсацію за житло, зруйноване внаслідок російської військової агресії. Таке відшкодування можна отримати у вигляді житлового сертифікату. Саме за нього українці мають змогу купити нову домівку.
Купити квартиру або будинок можна тут
Як оформити житловий сертифікат, чи працює ця схема відшкодування за втрачене житло, а також чи є обмеження у виборі нового помешкання – дізнайтеся у нашій статті.
Як отримати сертифікат за зруйноване житло
У 2023 році українці повідомили про 570 тисяч випадків зруйнованого або пошкодженого житла. З них лише 8 тисяч – про знищену житлову нерухомість. У 2024 році держава планує відшкодувати втрати нерухомості за більшістю заявок.

Щоб отримати сертифікат за знищене під час війни житло, потрібно виконати такі кроки:
1. Повідомити про знищення вашого житла
Якщо вашу нерухомість знищено внаслідок воєнних дій, треба офіційно про це заявити. Тобто подати інформаційне повідомлення у Дії або звернутись у ЦНАП чи до нотаріуса.
2. Написати заяву на отримання житлового сертифікату
Щоб скористатися своїм правом на житловий сертифікат, якщо вашу нерухомість знищено війною, потрібно подати про це заяву. Це можна зробити у застосунку Дія, у розділі єВідновлення.
3. Дочекатися рішення комісії
Вашу заяву на отримання житлового сертифікату розглядатиме комісія, створена на основі органу місцевого самоврядування. Вона ж установлює, що нерухомість не придатна для відновлення, і формує житловий сертифікат. Щойно документ буде готовий, Вам надійде повідомлення у застосунок Дія.
4. Обрати нове житло
У житловому сертифікаті буде прописана сума, яку вам відшкодує держава за знищене помешкання. Отже, ви можете вибирати нову оселю, орієнтуючись на суму, вказану у сертифікаті.
5. Забронювати гроші на покупку нового житла
Щойно ви оберете нове помешкання і узгодите з продавцем усі деталі покупки, слід написати ще одну заяву – на бронювання коштів. Це можна зробити у застосунку Дія. Це слугує підтвердженням, що можна укладати угоду про купівлю нової домівки.
На підтвердження такого бронювання доведеться зачекати до 5 днів. А на офіційну купівлю нового житла у вас буде 30 днів.
6. Припинити право власності на втрачене під час війни житло
До укладення угоди купівлі-продажу нового помешкання, слід зупинити право власності на нерухоме майно, яке ви втратили. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса чи державного реєстратора.
7. Оформити купівлю-продаж нового житла
Тепер ви можете підписати угоду про купівлю помешкання. Її засвідчить нотаріус. Гроші за нерухомість надійдуть продавцеві упродовж наступних 5 днів.

Чи працюють житлові сертифікати на практиці?
Так, працюють.
Система відшкодування знищеного під час війни житла уже запрацювала. У перші дні 2024 року три українські родини купили нові домівки. Це підтвердила Олена Шуляк, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Чи є обмеження у виборі житла за сертифікатом?
Держава не обмежує власників сертифікатів у локації та виді нової домівки.
Українці, які отримали житловий сертифікат, самостійно обирають, в якому місті чи регіоні оселитися надалі. Також немає обмежень щодо виду помешкання. Можна купити квартиру, будиночок чи інвестувати у первинну нерухомість. Наразі сформовано майже 2000 житлових сертифікатів. Є 600 бронювань коштів на майбутню купівлю помешкань.
Як комісія визначає суму компенсації за знищену нерухомість?
Щоб згенерувати житловий сертифікат, спеціальна комісія, створена при органах місцевого самоврядування, застосовує спеціальний розрахунок.
Члени комісії множать кількість знищених квадратних метрів на вартість помешкання. Ціна знищеної нерухомості коригується відповідно до коефіцієнту. Комісія може застосувати регіональний коефіцієнт чи зважати на рік, в якому побудовано зруйноване житло, і скільки кімнат було у знищеній квартирі чи будинку.
Чи можуть усі нотаріуси посвідчити покупку житла за сертифікатом?
Ні, не всі. Поки що в Україні 200 нотаріусів мають право на посвідчення угоди купівлі-продажу нерухомості за житловим сертифікатом. Це нотаріуси, які доєдналися до програми єВідновлення і навчилися працювати із житловими сертифікатами.
Очікується розширення цього переліку.
Отже, щоб отримати житловий сертифікат, потрібно звернутися до комісії, утвореної з органів місцевого самоврядування. Вона і визначить суму, якою держава покриє покупку нового помешкання.
Житловий сертифікат можна використати практично. Перші три родини вже купили нову нерухомість.
Однак не всі нотаріуси можуть посвідчити угоду купівлі-продажу житла за сертифікатом.
Як компенсують пошкодження житла у регіонах